economy-2553894__340.jpg

"Alle pensionsselskaber har leveret positive afkast, hvor Danica ligger i top for alle investeringsprofiler. Det skyldes blandt andet, at Danica i første kvartal valgte at satse på lidt mere risikofyldte aktiver og i andet kvartal valgte en mere neutral risikovægtning, som hjalp dem gennem uroen i maj, og derfor er kommet pænt igennem 2019 indtil videre," siger opsparingschef Morten Linde i en nyhed fra Willis Towers Watson.

Willis Towers Watson er mæglervirksomheden, som DKF har hyret til at rådgive medlemmer og DKF om foreningens pensionsordning.

Læs mere i nyheden på Wills Towers Watsons særlige hjemmeside til DKF-medlemmer

Pensionsordningen gælder for alle medlemmer af DKF pånær studentermedlemmer og medlemmer i udlandet. Den er i sin tid indgået af DKF med SEB, som sidste år blev købt af Danica. Læs mere om ordningen, som også indeholder forsikringer.