Folketingssalen_Christoffer Regild_debat_02.jpg

Der er ikke mange reelle reformforslag i buketten, da Sundhedsminister Magnus Heunicke tirsdag den 15. marts offentliggjorde regeringens længe ventede udspil til en sundhedsreform.

For udover et velkomment fokus på begrænsning af alkohol- og tobaksforbrug blandt unge mennesker, var det primært kendte elementer som nærhospitaler og forslag til imødekommelse af udfordringerne med at sikre arbejdskraft og geografiske forskelle, der blev trukket op af hatten. De hårde løsninger bliver dog skudt til hjørne i en robusthedkommission.

- Udspillet blev som forventet. Jeg synes, det er godt med fokus på forebyggelse og fysisk aktivitet. Det er også fornuftigt med tiltag for at begrænse røg og alkohol - men hvorfor kun for de unge?, spørger Dansk Kiropraktor Forenings formand Michael Christensen og fortsætter:

- Det er også godt, at regeringen vil løfte den nære indsats til mennesker med kroniske sygdomme, og flytte indsatsen fra sygehuset til kommunen. Jeg er helt enig i, at det er vigtigt, at flytningen følges til dørs af klare kvalitetskrav og anbefalinger, så der skabes større sammenhæng og mere ensartethed i indsatsen for borgerne, siger Michael Christensen

Se hele udspillet her

Allerede onsdag den 16. marts er der blevet holdt 'sættemøder', hvilket betyder at forhandlingerne er gået i gang. DKF forsøger at spille ind i den politiske proces - det kan du læse mere om her