Parterne er enige om, at når et struktureret pakkeforløb påbegyndes, skal det følges kronologisk – det vil sige, at kiropraktoren ikke kan tage en forundersøgelse og derefter kun opfølgende konsultationer, men at forløbet skal følges med de planlagte statuskonsultationer.
Parterne er også enige om, at pakkeforløb kan afbrydes, hvis patienten henvises videre, eller hvis patienten oplever bedring og dermed ikke har gavn af at fortsætte forløbet. Hertil er parterne enige om, at patientinitieret behandlingsophør er uden for klinikkens kontrol, og at klinikken ikke kan stå til ansvar for dette.
Parterne er også enige om, at en patient undervejs i et pakkeforløb kan komme med en ny problemstilling, som skal behandles på speciale 53 – og ikke på speciale 64. Denne behandling kan ikke ske samme dag som ved behandling inden for speciale 64.
Region Sjælland har sat sagerne om tilbagekaldelse af afbrudte forløb på speciale 64 i bero. Region Sjælland vil kigge på sagerne igen med henblik på tilfælde, hvor klinikkerne ikke har fulgt pakkeforløbene kronologisk.